Šachmatų terminai
Terminai esantys taisyklių puslapyje:
Kiti terminai:
Opozicija
Opozicija - situacija endšpilyje, kai vienas karalius dominuoja prieš kitą karalių, ši situacija dažniausiai būna pėstininkų endšpiliuose. Opozicija būna tada, kada abudu karaliai būna vienoje horizontalėje, vertikalėje, diagonalėje (įstrižainėje) ir tarp karalių būna nelyginis laukelių skaičius. Esant opozicijai, karalius turintis atlikti ėjimą būna blogesnėje padėtyje, o karalius neturintis ėjimo teisės vadinamas dominuojančiu (valdančiu opoziciją).Pavyzdžiai:
Diagramoje juodųjų ėjimas. Tarkime, kad juodieji nori patekti į 4 horizontalę, o baltieji trugdo juodiesiems. Diagramoje baltųjų karalius valdo opoziciją todėl juodųjų karalius negali patekti į 4 horizontalę, kiekvienas juodųjų bandymas patekti į 4 horizontalę būtų blokuojamas baltųjų karaliaus sukuriant naują opoziciją.Pavyzdys: 1...Ke5 2.Ke3 Kf5 3.Kf3 Kg6 4.Kg4 ir t.t.
Diagramoje juodųjų ėjimas, tarkime kad baltųjų karalius nori pasiekti 8 horizontalę. Baltųjų karalius valdo opoziciją ir gali veržtis į priekį, juodųjų karalius jo negali sustabdyti, nes po bet kurio juodųjų ėjimo baltųjų karalius patektų į 6 horizontalę, o vėliau valdydamas opoziciją pasiektų ir 8 horizontalę.
Pavyzdys: 1...Kf7 2.Kh6 Kg8 3.Kg6 Kh8 4.Kf7 Kh7 5.Kf8
Trumpoji opozicija (1 langelio atstumas). Jei diagramoje pradeda baltieji jie pralaimi opoziciją, lygiosios. Jei pradeda juodieji, tada baltųjų karalius valdo opoziciją ir baltieji laimi.
Ilgoji opozicija (3 langelių atstumas). Juodųjų ėjimas, juodieji pasiekia lygiasias ėjimu 1...Kd8!! taip sukurdami ilgąją opoziciją. Į baltųjų ėjimą 2.Kc5 sektų 2...Kc7!, o į 2.Kd5 Kd7! sukuriant trumpąją opoziciją, kurioje dominuotų juodųjų karalius.
Diagonalinė (įstrižainės) opozicija. Baltųjų ėjimas, baltieji pasiekia pergalę sukurdami diagonalinę opoziciją ėjimu 1.Kb6!!, kur dominuoja baltųjų karalius.
Tęsinys: 1...Kc8 2.Kc6 (trumpoji opozicija) Kd8 3.Kb7 Ke8 4.Kc7 ir t.t.